İzmir’e yakın, En Güzel 10 Turistlik ve Tatil Yerleri

0
1663

İzmir’e yakın, En Güzel 10 Turistlik ve Tatil Yerleri,

Cemreler düştü, havalar ısınmaya başladı artık yaz tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Bizde size 2016 yaz tatilinizi planlarken yardımcı olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık. Şimdiden unutulmaz güzel anılarla dolu bir tatil geçirmenizi dileriz.

Sibel ÇELİK

  1. Çeşme
  2. Kuşadası
  3. Gümüldür
  4. Özdere
  5. Foça
  6. Şirince
  7. Karaburun
  8. Urla
  9. Dikili
  10. Selçuk

 

Çeşme;

Çeşme, Izmir’in yaklaşık 80 kilometre batısındadır. Çeşme’ye İzmir’den modern üç şeritli otoyolla yaklaşık İzmir otobanından 45 dakikada varılır. Pek yakında İstanbul-Alaçatı arası direkt deniz uçakları ile seferler de başlayacaktır.
Oteller, Çeşme’nin merkezine, Ilıca, Alaçatı ve Dalyan bölgelerine dağılmıştır. Alaçatı’da deniz kenarında beş yıldızlı oteller, Alaçatı’nin merkezinde de butik oteller var. Ilıca’da ise çoğunlukla büyük oteller mevcuttur.
Çeşme her zaman sakin ve huzurlu yapısını korumuştur. Şifne’de küçük balık restoranları, Ilıca ve Boyalık’ta uzun ince kumlu plajlar, Altınkum’da el değmemiş sahiller, Çiftlikköy’de “böcek”, ufak ıstakoz restoranları, Çeşme’nin her tarafından esen rüzgarlar. Alaçatı’da çok iyi korunmuş Rum evleri ve mis gibi çiçek kokuları ve begonvillerin içinde daracık sokaklar. Ayrıca Alaçatı dünyanın en gözde rüzgar sörfü ve kite sörf merkezlerinden biri omaktadır.

Kuşadası;

Kuşadası her ne kadar Aydın İline bağlı olsada İzmir’e yakınlığı ile tanınmaktadır.

Aydın il merkezine 71 km, İzmir iline 98 km uzaklıktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi; İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi çok önemli turistik merkezlerin arasında bulunmaktadır. Kuşadası Limanı, Yunanistan’a ait Sisam adasına çok yakın olması nedeniyle, Türkiye’nin ikinci önemli deniz kapısıdır. Marinası ziyarete gelen yatların tüm ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Düzenli otel ve tatil köyleri konforlu konaklama sunar. Özellikle İngiliz, İrlandalı ve Alman turistler arasında çok tercih edilmektedir. Balık lokantaları ile de çok ünlüdür. Kuşadası turistik bir bölge olmasının yanında bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Antik çağ yazarlarına göre M.Ö 1000 yıllarında kurulan Efes, hıristiyanlar için kutsal yer olan Meryem Ana Evi ve bir çok tarihi eseri burada turistlerin ziyaretine açıktır.

Gümüldür;

İzmir merkeze 50 kilometre uzaklıktaki mis kokulu mandalina diyarı, yeşil ile mavinin kucaklaştığı bir beldedir. Yemyeşil ormanlar cırcır böceklerinin ve kuşların sesleri arasında muhteşem bir belde.

Gümüldür’ den Kuşadası’ na doğru 10 km sonra Özdere ardından Kuşadası ve Selçuğa çok yakındır. Hızla gelişen beldede en az 50 konaklama tesisi bulunmaktadır. Mavi bayraklı denizi ve el deymemiş koyları ile görülmesi gereken sakin bir beldedir.

Özdere;

Batısında Selçuk İlçesi, doğusunda Gümüldür Beldesi, kuzeyinde bağlı bulunduğu Menderes ilçesine komşudur.
Beldenin kuzeyi dik ve yüksek dağlar ve ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar beldenin içerisine kadar girmekte, koylarında deniz ile birleşmektedir.
Beldenin Ahmetbeyli girişinden itibaren Turizm Bakanlığı tarafından 1. Sınıf Turizm Bölgesi ilan edilmiştir. Bu atılım Özdereyi mavi bayraklı sahilleri ile sevilen ve çok talep gören bir tatil yeri haline getirmiştir.
Özdere sahil şeridinin uzunluğu 40 km’dir. Özdere’de denize girilecek, piknik yapılacak en önemli yerleri; Ahmetbeyli Koyu ve Plajları, Koru Koyu ve Plajları, Zindancık Koyu ve Plajları , Göl Yatağı Koyu ve plajları, Kuyubükü Koyu ve Plajları, Çukuraltı Plajları, Kalemlik Orman İçi Dinlenme Alanı ve Plajları, 14 Evler Plajları, Göktur Plajları, Orta Mahalle Gençlik Parkı ve Plajları, Göl Yatağı, Yıldırım çadırlı kamping ve piknik alanıdır.

Foça;

İzmir şehir merkezine 70 km mesafededir. İzmir-Çanakkale karayolu’nun 39. kilometresinden Eski Foça’ya döndükten sonra 26 km.lik yol giderek Eski Foça’ya ulaşabilirsiniz. İzmir ile Eski Foça arasında yaklaşık yarım saatte bir karşılıklı olarak otobüs seferleri düzenlenmesi dışında Foça’ya ulaşımı sağlayacak toplu taşıma alternatifleride mevcuttur. Ayrıca tren ile İzmir-Aliağa arasındaki Hatundere istasyonunda trenden inildiğinde, “aktarma” adındaki belediye otobüsleriyle Foça’ya ulaşmakta mümkündür. Biçerova’da trenden inildiğinde ise yine “aktarma” otobüsleri ile Yeni Foça’ya ulaşa bilirsiniz. Mavi Bayraklı plajlarının isimleri aşağıdadır.
Yeni Foça Halk Plajı (Mavi Bayraklı), Gencelli Halk Plajı, Yeni Foça Öğretmen Evi, Mambo Beach Clup, Pollen Tatil Köyü(Mavi Bayraklı), Acar Kamp, 4. Mersinaki (Büyük Hanedan Otel-Mavi Bayraklı), Fokai Otel, Voodoo / Leon (Mavi Bayraklı)/ Şamata Beach Club, İsmetpaşa Halk Plajı, Küçük Hanedan Otel Plajı (Halk Plajı) ve Karakum Halk Plajı (Mavi Bayraklı), Neilson Clup (Otel Clup Fokai-Mavi Bayraklı), Mackerel Clup (Mavi Bayraklı). Foçada balıkçılık ve zeytincilik çok önemlidir. En taze balıkları burada yiyebilirsiniz. Butik otelleri ve restaurantları ile zamanı durmuş gibi görünen bu ilçeyi görmelisiniz. İzmire yakınlığı ile günübirlik ziyaretçi sayısı oldukça fazla olması nedeni ile günübirlik tesislerin sayısı çoğalmıştır.

Şirince;

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince Selçuk’a 8 km mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Şirince köyü, konumu itibariyle (Kuşadasi’na 28 km, Efes’e 11 Km ve Selçuk’a 8 km mesafede) ve mimari özelliğinden, yerli ve yabancı turistlerin tatil yeri durumuna gelmiştir.Köy meydanından, büyük Kiliseye gidene kadar, Şirinceli halkın turistik eşya satan dükkanları ve el işleri satılan sergilerini ziyaret etmek mümkündür. Şirinceli kadınların el emeği olan danteller, örgüler ve halkın evlerde ürettiği meyve şarapları ile ünlenen şirince tarihi ilede insanları büyülemektedir.Ayrıca; Şirince’nin pekmezi, zeytini, zeytinyağı, tarhanası, eriştesi, ekmeği, dalından yeni kopmuş sebze-meyveleri ve sağlıklı otları her zaman çok talep görmektedir. Bir dönem maya takvimi inanışına gore kıyamet koptuğunda tek yok olmayacak yer şirince olduğu rivayet edilmiştir. Şirincede halkın işletmeciliğini yaptığı çok sayıda tarihi ev pansiyon olarak hizmet vermektedir. Şirinceye gittiğinizde otlu, peynirli ve patatesli katmer( gözleme) yemeyi ve ayran içmeyi sakın unutmayın. Özellikle Pervin ablanın yerini tavsiye ederiz.

Karaburun;

Kendine özel doğal yapısıyla, tarihi ve kültürü ile yaz mevsiminde dahi sakinliği bulabileceğiniz mekanlarıyla Karaburun, turistik açıdan özel öneme sahip bir yerleşimdir.Köy pansiyonculuğu, butik oteller Karaburun Yarımadası’nda oldukça geliştirilmektedir.Bozulmamış doğası, sıcak kanlı insanı ve binlerce yıla dayanan kültürüyle Karaburun, yeni turizm yerleşkeleri içerisind cazip bir merkez haline gelmiş bulunmaktadır. Denizi, sualtı sporları, doğa yürüyüşleri, köy turizmi gibi var olan tüm dallarda üstün özelliklere sahip olan Karaburun’u uygulanacak doğru strateji ve politikalar turizmde hakettiği yere getirmesi hedeflenmektedir.Karaburun’un İzmir şehir merkezine mesafesi 90 km.’dir. Karaburun’a İzmir’den eski Urla-Çeşme yoluna girip yerleşim yerlerini ve sahil şeridini takip ederek yarımadaya ulaşabilirsiniz. Karaburun’a İzmir Üçkuyular’dan Çeşme otobanına girip 45km gittikten sonra Karaburun sapağından otobandan ayrılarak da varabilirsiniz.Karaburun’a ulaşmak için geriye kalan 55 km.’lik yolu da sahil boyunca gitmek oldukça keyifli. Havayolu ile İzmir’e gelip Karaburun’a ulaşabilmek için İzmir Adnan Menderes Havaalanı ile Karaburun arası mesafe 120 km.’dir. Toplu taşıma araçlarıyla Karaburun’a gelmek için Balçova semt garajından, yaz aylarında yarım saatte, bir kış aylarında her saat başı ulaşım mümkündür. Deniz yolu ile Karaburun’a gelmek isterseniz İzmir-Karaburun deniz otobüsleri alternatif bir ulaşım imkanı sağlamaktadır. Karaburun yaz aylarında bile sakinliğini korumaktadır. Küçük balıkçı restaurantlarında halkın günlük denizden tuttuğu çok çeşitli balık ve deniz ürünlerini yiyebilirsiniz. İzmir’in en taze ve en çeşitli deniz ürünlerini günlük olarak karaburunda bulabilirsiniz. Masmavi denizi ilede size tamamen büyüleyecek bir kıyı beldesidir.

Urla;

Urla, İzmir şehir merkezine 35 km uzaklıkta bir ilçe. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batısında Çeşme; kuzeybatısında Karaburun; kuzeyinde ve güneyinde Ege Denizi ile sınırlanmıştır. İstanbul’a 600, Ankara’ya 620, İzmir’e 38 km. Urla’ya İzmir’den kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Üçkuyular’dan kalkan Urla minibüsleri ilede ulaşım sağlanmaktadır. Urla İskelesi, Yücesahil, Yıldıztepe, Çeşmealtı, Denizli, Zeytinalanı , Özbek, Gülbahçe mahalleleriyle Balıklıova, Kadıovacık, Uzunkuyu, Zeytineli ve Yağcılar Köyleri sahilleri ve sahip oldukları ormanlar bakımından ilçenin turizm potansiyelinin önemli yerlerindendir.Turizm yönünden en önemli özelliği; İzmir’e en yakın denize girme imkanının Urla’da bulunmasıdır. İlçe; kumsalı, denizi ile devam eden projeleri ile en önemli turizm merkezi olma yolundadır. Öncelikle yaz aylarında Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine kadar giden yaklaşık 40 km’lik sahil şeridinde farklı büyüklüklerde özel tesisler ve kamu kuruluşlarına ait 6 kamp ve çeşitli alanlara kurulan çadırlarla birlikte denizden yararlananların sayısı oldukça fazladır.Köprülü Mescidi, Denizli mahallesindeki İslam ve Türk eserleri Rüstempaşa Camii ve hamamı, Yahşibey Külliyesi, Camii/hamamı ve külliyesi, Helvacılar camii ve hamamı, Sübyan Mektebi , Kılıç Hocaali camii, Fatih İbrahimbey camii ve Külliyesi, Kütükminare camii İlçede bulunan tarihi eserlerdir.Malgaca İçmeleri, Özbek ve Gülbahçe’deki şifalı sular, el deymemiş ormanlar ve koylar, Urla’nın sahip olduğu doğal zenginlikler olarak dikkat çekmektedir. Bugünden 8 bin yıl öncesinde başlayan, birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçede, arkeolojik ve tarihi yerlerin sayısı oldukça fazladir. Dünyanın hayranlıkla takip ettiği İyon şehirlerinden antik Klozomenai kenti, Limantepe Höyüğü ve 2 bin 600 yıllık tarihi geçmişe sahip, Anadolu’nun en eski zeytinyağı işliği görülmesi gereken yerlerdendir. Tarihi cami ve mescitleri, türbeleri ve 20′nin üzerinde tarihi çeşme de görülmesi gereken bölümlerindendir. Görülmesi gereken diğer yerleşim yerlerinide aşağıda iletiyoruz. ÖZBEK KÖYÜ: Balıkçılık ve ziraatle geçinen köyün camisi içinde asırlık ağaçlar bulunmaktadır. havası ve yarımadanın batı kıyılarındaki yat limanı görülmeye değecektir. GÜVENDİK TEPESİ: Çeşmealtı üstündeki bu tepeden güzel havalarda İzmir Körfezi’ni görme imkanınız olacaktır. Güneşin doğuşu ve mehtaplı gecelerde sunduğu inanılmaz manzarasıyla da çok ünlüdür. Tepede leziz et yemekleri yiyebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır. MALGACA İÇMELERİ : Mide, böbrek,safrakesesi gibi bazı hastalıklara iyi geldiği söylenen içme suyuyla ünlüdür. Ayrıca çok uzun doğal plaja sahip. KOKARKÖY: Urla’nın güneyinde, Kokarkoy’da, tarih ve doğal güzellikler bir aradadır. Kokarkoy’un tertemiz denizi bazı yerlerde 98 m derinliğe ulaşmaktadır. Ayrıca Urla denince akla ilk gelecek olan yemek, katmer, kınalı bamya ve deniz kenarında çekilen balık ziyafetleridir. Çalkama, oğlak dolması, elbasan, patlıcan sarmalı köfte, kalamar dolması, yufkalı balık dolması, borana, Arnavut böreği, tavşan çullama, bakla köftesi, pazı dolması, domat aşı, düğün çorbası, dana mücveri, nişan baklavası da tatmanız gereken özel yemekleridir.

Dikili;

Masmavi denizi, Güneşi, tarihi, 40 kilometrelik müthiş kumsalı, verimli ovaları ve yüzyıllardır şifa dağıtan termal kaynakları ve kaplıcalarıyla doğanın tüm zenginliklerini bir arada sunduğu eşsiz bir yerdir .
İzmir’in Kuzey Ege kıyısındaki bu muhteşem ilçesi, karşı da Midilli Adası ile komşu olup Ayvalık, Bergama ve Aliağa çevresindeki ilçelerdir. İzmir şehir merkezine 118 km mesafededir.

Mükemmel denilecek kadar güzel kıyıları, termal kaynakları, bereketli toprakları,sıcak iklimi ile Dikili birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir turizm hazinesidir. Dikili’nin ara sokaklarında varlığını sürdürmeyi başarmış olan eski Rum evleri, birlikte barış içinde yaşamın ve kültürel kaynaşmanın örneklerini günümüze taşımaktadır.Karadağ’da yemyeşil tepeler arasında; Volkanik Karagöl. Ortalama üç bin bitki çeşidinin yarattığı renk cümbüşü ile ziyaretçilerine unutulmaz bir manzara sunan Atatürk Botanik Bahçesi, güzelliği ve zenginliği ile dünya literatürüne girmiştir.
Nebiler’deki Şelale, çok yaşlı ağaçlar ve gizli mağara Dikili’nin görülmeye değer doğa güzelliklerindendir. Sağlık ve Termal turizmi açısından büyük yer kaplayan kaplıcaları şifa dağıtmaktadır. Termal tedavi özellikle romatizma, kireçlenme, cilt ve böbrek taşı hastalıklarında şiddetle önerilmektedir. Dikili sahil şeridi, el deymemiş koylar ve mavi bayraklı plajlara sahiptir. Her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan Dikili, festivalleri ve kültür-sanat yaşamı ile Ege’de modern ve aydın bir ilçesi haline gelmiştir.

Selçuk;

İzmir iline bağlı olan bu güzel ilçenin kuzeyinde Torbalı, kuzeydoğusunda Tire, doğu ve güneyinde Aydın, batısında Ege Denizi, kuzeybatısında da Menderes ilçesi bulunmaktadır. İzmir şehir merkezine 70 km , Tire ilçesine 35 km uzaklıktadır.
İzmir’in güneyinde yer alan ilçe Aydın Dağları’nın batı uzantıları ile sizleri karşılamaktadır. Maden Dağı (646 m.) ilçenin en yüksek yeridir. Küçük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ilçenin kıyılarında bir delta ovası haline getirmiştir. Bu ovanın kuzey kesiminde Akgöl ile Gebekirse gölleri bulunmaktadır. Özellikle Tire ilçesinden Selçuk yönüne doğru gidildiğinde tarihte yerini almış önemli hikayesi ile keçi kalesi tepede görkemli bir şekilde size hoşgeldiniz demektedir.
Yetiştirilen ürünlerin başında; zeytin, pamuk, incir, üzüm gelmektedir. İlçedeki tarihi Ephesos antik kenti ve 1961 yılında kutsal haç yeri ilan edilen Meryem Ana Evi’nden dolayı turizm bakımından oldukça gelişmiş ilçelerden biridir. Ayrıca Kuşadası’na yakınlığı, Pamucak bölgesindeki turistik tesisler ve orman içi dinlenme kampları ilçeye çok sayıda turistin gelmesini sağlamaktadır. Dünyaca ünlü tarihi eserlerin sergilendiği şehir Müzesinde özellikle artemis ve bereket heykellerini görmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca dünyaca çok derin tarihe sahip efes antik şehrini ve antik tiyatroyu görmeden dönmeyin.Bunların dışında görmeniz gereken çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdadır. İsabey Camii, St. Jean Kilisesi, Kale, Artemis Tapınağı, Yedi Uyuyanlar, Meryemana, Magnesia Kapısı ve Doğu Gymnasionu, Yukarı Agora ve Bazilika, Odeion, Prytaneion, Domitianus Meydanı, Herakles Kapısı, Traianus Çeşmesi, Yamaç Evler, Hadrianus Tapınağı, Oktogon, Heroon, Celcus Kütüphanesi, Agora Güney Kapısı, Mermer Cadde, Agora, Büyük Tiyatro, Liman Caddesi, Tiyatro Gymnasionu, Liman Hamamı, Meryem Kilisesi ,Saray Yapısı, Stadyum Caddesi, Stadyum ve Gymnasion.

CEVAP VER