Akıllı Saatler İle Neler Yapılabilir?

Akıllı saat konusunda ilk akıllara gelen hiç şüphesiz Apple Watch oluyor ancak sadece Apple firmasının akıllı saatleri değil, diğer teknoloji firmalarının da birçok akıllı saati bulunuyor. Her geçen gün de artan bu akıllı saatler ile ilgili bu saatler ile neler yapabiliriz? Sorusu akıllara geliyor.

Akıllı Saatlerin Özellikleri Nelerdir?

Akıllı saatler bileğimizde ki teknoloji diyebiliriz. Hani bu yıllar öncesinden bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, saate bakarak konuşmak gibi işlerin aslında artık hayal olmadığının, bizlerin de bu deneyimleri yaşayabileceğimizin bir kanıtıdır.

Akıllı saatleri, genellikle yanımızda her zaman taşıyabilmemiz çok kullanışlı hale getiriyor. Yani bir bilgisayarı her zaman yanımızda taşıyamayız ya da bir telefonu her zaman çıkartıp bir şeyler araştıramayız, mesaj yazamayız ancak bu işlemleri sadece saat görünümünde ki zeki bir alet ile yapabiliriz.

Akıllı saatlerin küçük olması ve her yere taşınabilir bir durumda olması bunu çok büyük bir avantaj haline getiriyor. Ancak akıllı saat dünyasında henüz bu cihazların bataryaları çok uzun süre dayanamıyor. Bu büyük bir dezavantaj olarak önümüze çıkıyor. Daha uzun süre dayanan batarya ile çok daha iyi bir performans olabilir.

Peki, İleride Bu Akıllı Saatler İle Neler Yapabiliriz?

Eşyalarınızı bulabilirsiniz: Sadece akıllı olmaya başlayan saatler değil, televizyonlarımız, arabalarımız kısacası her şey akıllanmaya başlıyor. Bundan en büyük faydayı da eşya kayıplarına son vererek yapabiliriz. Akıllı saatlerimiz ile birlikte bulamadığımız bir araba anahtarını ya da en basitinde odamızda bulamadığımız kumandayı kolaylıkla bulabiliriz.

Kolunuzdaki Pusula: Burada pusuladan kasıt olarak elbette kuzeyi, güneyi göstermeyi kastetmiyoruz. Bir iş görüşmesine gideceksiniz ve adresi bilmiyorsunuz. Akıllı saatiniz size yolu tarif edebilir. Ya da o civarı pek bilmiyorsunuz akıllı saatiniz ile birlikte civarda ki yemek yiyebileceğiniz mekanları, kafeleri, barları, benzin istasyonlarını bulabilirsiniz.

Sesli Komutlar: Akıllı saatlerin maalesef ekranları rahat hareket edebilmenize pek izin vermiyor. Ancak buna sesli komut kısmı eklendiğinde çok daha kullanışlı olacaktır. Yani sizin mesajları aç gibi bir komutunuz ile mesajları açması gayet pratik gözüküyor.

Müzik çalmak: Müzik hayatımızın bir parçası haline gelmişken, müzikten ayrı kalmayı düşünemiyorum. Bunu göz önüne alırsak, akıllı saatimiz ile birlikte istediğimiz her yerde istediğimiz müziği dinleyebiliriz. Düşünün, yüzmeye bayılan birisiniz ve su geçirmez bir akıllı saatiniz var, işte o zaman istediğiniz yerde hatta su altında bile sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.

Hareket Kontrolü: Akıllı saatleriniz ile birlikte müzik dinleyebileceğinizi söyledik peki, duştasınız ve gözünüzü açamıyorsunuz o zaman ne yapacaksınız? İşte o zaman devreye hareket kontrolü girecek, kolunuzu salladığınızda müzik değişecek ya da 2 defa salladığınızda müzik sesi kısılacak gibi birçok özellik ile gelebilir. Ki akıllı saatlerimiz ile evimizde ki diğer akıllı eşyaları da kontrol etmek hiçte zor olmayacaktır.

Sevdiklerinizi Takip Edebilmek: Gerçekten tehlikelerin arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Çocuğumuzu bakkala diye gönderiyoruz biraz geç kalsa hemen endişeleniyoruz ancak akıllı saatlerimiz ile çocuklarımızın ya da istediğimiz kişilerin yerlerini saatlerimiz ile görüp, daha güvenli bir hayat haline getirebiliriz.

Yaşlıların Güvenliği: Tehlikeli dünya sadece çocuklarımız için değil, özellikle de yaşlandıkça çocuklaşan yaşlılar içinde çok tehlikeli bir dünya olmaya başladı. Hele ki bu kişilerde Alzheimer gibi hafıza kayıpları, unutkanlık gibi semptomlar gösteren bir durum varsa çok daha tehlikeli olabiliyor. Akıllı saatlerimiz ile bu hasta olan yaşlı bireylerin yerini, nerede olduğunu elimiz ile koymuş gibi bulmak çok faydalı olacaktır.

Seyahatinizi Kolaylaştırın: Seyahat etmek oldukça zevkli bir iştir. Özellikle de seyahatinizi bir toplu taşıma aracı ile yapacaksanız, otobüs ya da metro gibi araçların saatlerini bilmeniz o araçların hangi durakta olduğunu görmeniz size zaman kazandıracaktır. Akıllı saatleriniz sayesinde otobüsünüzün bulunduğunuz yere kaç dakika sonra geleceği gibi durumları rahatlıkla takip edebilecek, yol üzerinde başka rota bulmak istediğinizde kolaylıkla o yeni bir rotayı bulabileceksiniz. Ayrıca bir yere gittiğinizde yerin yabancısı dahi olsanız nereden nereye gideceğinizi bir yabancıya sormak yerine akıllı saatinize sorup, yolunuza devam edebileceksiniz.

Puanla ve Yorum Yap: Diyelim ki gezmeyi çok seven birisiniz ve yeni bir mekan bulup oraya bir kahve içmeye geldiniz. Ama ortam çok güzel, dekor, yiyecekler her şey muazzam. Hemen akıllı saatinize girip o mekanın sosyal medyada ya da diğer platformlarda oyunuzu vererek o mekanın diğer kullanıcılara tavsiye ediyor olmanız ya da önermiyor olmanız gibi düşüncelerinizi paylaşabileceksiniz.

Akıllı Saatleri Senkronize Edebilmek: Bu basit bir işlemmiş gibi görünüyor olsa da aslında çok fazla avantaj sağlayabilir. Diyelim ki eşiniz alışveriş yapmak için markete gitti ve siz eşinize verdiğiniz listede bazılarının evde olduğunu gördünüz ve almasını istemiyorsunuz. Hemen listeyi düzenleyip eşinizin akıllı saatine gönderebilirsiniz. Bu sayede kolayca iletişim kurabilir ve daha bağlantılı bir hayat yaşayabilirsiniz.
Akıllı saatlerin kullanım alanı her geçen gün genişliyor ve adeta dur durak bilmiyor. Bizler de eminiz ki bu yazdıklarımız sadece basit birkaç örnekten ibaret kalacak ve çok daha ileri seviye de, hatta akıllarımızın ucuna dahi gelmeyecek bir çok yenilik bizlerin karşısına çıkacak.

CEVAP VER