Genelde dört adet pervane kullanılarak uçurulmaya hazır hale getirilmiş, helikopter uçak prototipi karışımı bir cihaz olan Drone’lar için en önemli tartışma konularından birisi de bu cihaz için kullanılacak Türkçe isimdi. Drone kelime anlamı erkek arıdır. Ancak ülkemizde daha çok uçan cisimlerle özdeşleşen bu ismin arıdan çok pervaneli helikopter böceğine benzediği bir gerçek.

Pek çok kullanıcının ve teknoloji meraklılarının tecrübelerinden edinilen bilgiye göre bu cihazlarda genelde dört adet pervane kullanılması ve asıl uçuş kabiliyetini bu pervaneleri sayesinde kazanıyor olması ona en layık Türkçe isim karşılığının “Dörtdöner” olacağını gösteriyor.

Drone Türkçesi Nedir?

Halihazırda pek çok kesim tarafından Dörtdöner olarak anılmaya başlayan cihazın henüz ülkemizde yaygınlaşmamış olması Türk Dil Kurumu tarafından isim çalışması yapılmasını engellediği için ülkemizde henüz resmi bir isme kavuşamayacak. Ancak kullanıcılarının tabiri ile Dörtdöner tıpkı eski atası Bilgisayar gibi  şimdiden Türk kullanıcılarının hafızasına kazındı bile…

CEVAP VER