HOLLANDA’DA 400 YILLIK DOSTLUK VE TÜRKİYE KÖYÜ..

0
4633

HOLLANDA’DA 400 YILLIK DOSTLUK VE TÜRKİYE KÖYÜ..

Türklerin tarihdeki büyük şanı yıllar once Hollanda’yada tabiki ulaşmış. Hollanda’nın Belçika sınırındaki Oostburg ilçesine yakın bir noktada, Turkeijeweg (Türkiye yolu)  ve biraz daha ilerde Turkeye (Türkiye) levhası ile küçük Türk köyünü görebilirsiniz. Muhteşem Hollanda köyleri ile aynı olan “Türkiye” köyü aslında digger köylerden çok farklı bir köy. Köyün girişinde bizleri karşılayan şanlı Türk bayrağımız insanı çok duygulandırıyor. Köyde tamamen bir türk hayranı olan Bayan Monique Sturm’e ait ilk evin duvarında : “Türkiye elçiliği, numara 16.” Yazmakta. Kendileri uzun yıllardır bu köyde yaşamakta. Türk eşyaları ile donattıkları evlerininin kapılarını misafirlere sonuna kadar açmışlar. Birçok ülkeden ve Türkiye’den gelen Türkler, Türk dostları ve diplomatik elçiler ziyaret edip Türk Kahvesinin tadına bakıyorlar.

Köyün adı gibi halkınında Türk olmasını beklediğiniz bu köy halkı çok enterasandırki Hollandalı. Bu durum sanırım köyü dahada ilginç bir duruma sokmaktadırJ. Turkeye köyünün tarihi 1590-1604 yılları arasına uzanıyor. Zeeland bölgesi, 1600’lerde Hollanda Prensi Maurits döneminde, ispanyollarla aralarında yaşanan savaşlarda en önemli savunmanın yapıldığı yerdi. O zamanda ispanyolların elinde esir bulunan 1500 kadar Türk forsa Hollandalıların yardımı ile kurtulurlar. Leventler kendilerini kurtaran Hollandalılara kıyafetlerini ve flamalarını hediye eder. Üç hilalli Osmanlı flamalarını gemilerine çeken Hollandalıları gören ispanyollar, “Osmanlı buraya donanma göndermiş” diyerek geri çekilir.

Böylece ülke büyük bir istiladan kurtulur ve Türk-Hollanda arasında günümüze kadar gelen bir dostluk kurulur. O günlerin anısına kurulan bu küçük köy ROTTERDAM= Hollanda’nın Zeeland eyaletinde.

Yolunuz Hollanda’ya düşerse Belçika sınırına yakın olan bu köyü mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER