İzmir’in en yeşil yeri Tire!….

0
1847

Yeşil Tire…

Yeşil Tire, İzmir’in en en en Yeşil ilçesi. İzmir merkeze yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alan Tire, temiz havası modern şehircilik anlayışı ve çok büyük ve eski tarihi ile sizleri bekliyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 96 metre olan Tire’nin, kuzeyinde Küçük Menderes Ovası ve Bayındır, doğusunda Bozdağ / Ödemiş, batısında Selçuk ve kuzeybatısında Torbalı ilçeleri, güneyinde ise Aydın Dağları ve Aydın ili/ilçeleri ile çevrelenir.

Tarihi kadar kendisine özgü sanatları ve yemekleri ile de meşhur bir yer.

Keçe;

Keçe diyince akla ilk gelen yerlerden birisi. Çok çeşitli dekoratif süslerin yanısıra keçeden kıyafetlerde modern bir şekilde sentezleniyor.

Beledi Dokuma;

Tire’ye özgü fakat bugün bitmekte olan başka bir sanat ise Beledi dokumasıdır. Osmanlı Devleti’nin, ilk zamanlarında Tire’den transfer ettiği bilinen bu dokuma sanatında, yorgan, minder ve pencere örtüsü olarak kullanmak için beledi kumaşı dokunuyor. Eğer taşımak için imkanınınz var ise mutlaka bu dokuma kumaşlardan yapılmış ürünleri evinizde kullanmak için veya sevdiklerinize hediye etmek için mutlaka almalısınız.

Urgancılık;

Tarih içinde Tire’nin urgancılık açısından ayrı bir yeri var. Osmanlılar döneminde Tire’de bin civarında urgan tezgahı varmış. Tüm Osmanlı Donanması’nın halatları Tire’den gidermiş. Nalıncılık, semercilik, ve yorgancılık ta Tire’nin yöresel meşhurlarından.

48 Adımda 48 Cami:

Tire’nin tarihinde camiler ve külliyeler çok büyük yer kaplıyor. Şuan 48 tane ibadete açık camisi olan Tire’de neredeyse her bin kişiye bir cami düşüyor. Özellikle Eski Tire denilen Güme dağının eteklerinden Bayındır ovasına doğru uzanan yerde çok sayıda tarihi cami görebilirsiniz. Güme dağı eteklerinden Eski Tire’den aşağıya doğru inildiğinde ise modern geniş bir alanı kaplayan büyük balkonlu geniş evler hayranlıkla izleniyor.

Derekahve

Tire’nin görülecek en güzel mesire yerlerinden birisi olan Dere Kahve’yde özellikle bahar bayramında Tire Belediyesinin ve Yardımsever halkın destekleri ile büyük şölenler düzenlenip lokma tatlıları dağıtılıyor.

Uçurtma Şehri Tire;

Bahar bayramı geldiğinde tüm Tire halkı şehre yakın piknik alanlarına giderek komşu ve akrabaları ile eğlenceli piknikler yaparak uçurşmalar uçurur. O kadar çok çeşit ve renkte uçurtma olurki gökyüzü sanki görünmez. Bu muhteşem manzarayı görmek ve tüm halkın aynı anda gittiği, adım başı yeşillikte yapılan piknik keyfini yaşamak için 21 Mart’ta Tire’ ye gelin. Büyük doğa parkları , Tire’ye has tostların yapıldığı tostçular sokağı , tarihi Necip Paşa kütüpanesi , Buğday dede ve İmbi Melek türbeleri , eski hanlar ve konakları, Türkiye’deki birçok büyük sanayi kuruluşun yer aldığı organize sanayi sitesi, pamuk, zeytin, zeytin yağı işleme atölyeleri, etrafında piknik ve yürüyüş yapılabilen Göleti ile görülmesi gereken bir ilçe Tire.

Artık Tire’ye özel lezzetlerden bağsetme zamanı geldi;

Parmak şeklinde olan köfteler mangal kömürü ile yanan ateşte tütsülndikten sonra yine Tire’ye özel doğal tereyağ ile pişiriliyor. İster Yoğurt üstüne domates sosu ile isterseniz özel yeşillikler ile servis edilen Tire Köftesini mutlaka tatmalısınız. Ardından üzeri ev yapımı karadut reçeli ile servis edilen   lor tatlısını denemelisiniz. Daha birçok çeşit ot yemekleri ve salatalarınında olduğu Yemyeşil dağ eteklerindeki restaurantlarda unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Kaplan , Cambazlı, Top Tepe bu restaurantların bulunduğu bazı yerlerin isimleri. Ben bu güzel yemekleri evdede yapmak istiyorum bu malzemeleri nerden alabilirim derseniz Türkiye’nin en büyük açık halk pazarı olan Salı Pazarına mutlaka gitmelisiniz. Hemen hemen Tire çarşısının bütün sokaklarında kurulan pazara Tire ve çevresinden Çiftçi halk yetiştirdiği organic ürünlerini satmak için getiriyor. Sayamayacağınız kadar ot çeşidi, meyve sebze ve baharatı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Türkiye’de yaşıyor veya Türkiye’den yolunuz geçerse görmeden geçmemeniz gereken en güzel İlçe Yeşil Tire..

 

CEVAP VER