Lizbon İstanbul’a benzeyen şehir…

0
1637

Lizbon

Portekiz’in başkenti olan Lizbon denince ilk aklımıza gelecek olan “sessizlik” oluyor. Trafikte korna ve gürültülerin yokluğu, cafe ve mağazalardan dışarıya sarkan müzik/ses kirliliğinin olmaması size ve şehre kendi halinde bir huzur veriyor.

İçinden deniz geçen Lizbon diğer yönleriyle olduğu kadar Tagus Nehri-Boğaziçi benzerliği ile de İstanbul’a benziyor. Ancak Boğaziçi’nin güzelliğine ulaşamayacağını söyleyebiliriz.

Nasıl Gidilir?

Lizbona İstanbul’dan THY ile günde iki uçuş gerçekleşmektedir. Pegasus , Lufthanza ve KLM hava yolu gibi diğer bazı şirketlerinde Lizbona sıklıkla uçuşu bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin birçok şehrinden Lizbona Uçmakta mümkün.

Vize Gereklimi?

Portekiz e gitmek için Shengen vizesine ihtiyacınız olacak. Detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.portekizkonsoloslugu.com

Lizbon da Hava Nasıl Olur?

İklimi bizim Akdeniz iklimine benziyor. Kasım aylarında biraz yağışlı ama bir çok evde bizim Akdeniz tarafında olduğu gibi evlerde kalorifer sistemi yok. Klimaların sıcaklığı evleri ısıtıyor.

Nerede Kalınmalı?

Baixa (Baça diye okunuyor) ve Rossio bölgesi şehrin tarihi ve turistik merkezidir. Kalacağınız otelin bu bölgede olması size ulaşım konusunda avantaj sağlayacaktır. Bu bölgede Hotel Mundial, Shereton, İbis, Ritz, Terra otelleri bu bölgede. Metro ile şehir merkezinden otellere yolculuk 10-15 dakika sürse bile ancak aktarmalı olarak varabilirsiniz. Liberdade Caddesi ve Avenida bölgesi otellerle Baixa arasında kalan yerler. Liberdade Caddesi üzerindeki oteller de tarihi bölgeye yürüme mesafesinde. Taksi ücretleri hemen hemen İstanbul ile aynı. Havaalanından şehir merkezi de 10 avro civarında. Bagajların her biri için 1 avro ekstra ödersiniz, taksimetre fiyatına sonradan manuel ilave ediliyor.

Nerede ne yenir, ne içilir?

Lizbonda diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi helal yemek bulmakta biraz zorlanacağınız bir şehir. Ama Müslüman ülkelerden gelen kişilerin açtığı birkaç küçük market bulabilirsiniz. Yada diğer marketlerden meyve vb.gıdalar temin ederbilirisiniz. En son çare olarakta yiyeceklerinizi bizim gibi Türkiye’den götürebilirsinizJ nelermi götürebiliriz ?nasılmı? diye soracak olursanız aşağıdaki linkimizdeki yazımıza gözatmayı unutmayın. J

Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Metro istasyonlarından alacağınız günlük seyahat kartı ulaşım için en ekonomik yol. 24 saat boyunca bu kart ile metro, otobüs ve tranvayden yararlanabilirsiniz.

Taksilerin ucuz . 4-5 euroya istediğiniz yere gidebilirsiniz.
Günlük seyahat kartınızla Tram 28’e bindiğinizde Yellow Bus turistik tramleri ile aynı güzergahta şehri gezebilir, eski ve yeni şehir arasında tam bir tur yapmış olursunuz. Kaleye de tram 28 veya tram 12 ile çıkabilirsiniz. Ayrıca 735 nolu otobüs de kaleye çıkar.

Gezilecek Yerler Nereleri?

Lizbon içinde Bairro Alto bölgesinde konaklamanızı önerebiliriz. Hem gündüz hemde gece vakit geçirmek için hareketli bir bölge. Bu bölgede çok sayıda hotel ve apart mevcut. Ekonımik konaklama içinde birçok alternatif bulabilirsiniz.

Lizbo, birçok meydan, kule, katedral, kilise, eski binalar ve şehir manzarasını izleyeceğiniz güzel tepeler ile donatılmış ayrıca bir şehir haritası ile yürüyerekte gezebilirisiniz. Bizim istiklal ve Bağdat caddelerimiz gibi birkaç meşhur caddesi var. Dönüp dolaşıp bu caddelere tekrar çıkabilirsiniz.

Bairro Alto sokaklarında her mekanda ayrı bir canlı müzik dinleyebilirsiniz. Mekanlara girdiğinizde illaki bir şeyler içmek zorunda değilsiniz. İnsanları samimi ve sevecenler. Şehir merkezinde herhangi bir güvenlik sorunu yaşamayacağınızı fakat şehirden uzaklaştıkça çok güvenilir olmadığını iletmek isteriz.

Şehirdeki görülmesi gerekn bir digger yerde Vasco Dema köprüsü. Köprüyü izleyebileceğiniz yerde büyük bir avm var ve metro durağı hemen bu avmnin altında.

Deniz seviyesinden köprünün sonunu göremiyorsunuz o kadar uzun. Vaktiniz varsa yan taraftan kalkan teleferik ile manzaranın tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Belem Kulesi , Lizbon Okyanus Akvaryumu, Jerenimos Manastırı, Sao Jorge Kalesi, Carmo Rahibe Manastırı, Elevador de Santa Justa , Lizbon Katedrali , Lizbon zoo , MAE Arena, Centro Colombo , Santa Custa Asasörü , Seteais Palace ve benzeri birçok yeri görmenizi tavsiye ederiz. Birkaç tarihi yer hakkında detay bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Rossio meydanı: Lizbon’un kalbi de Rossio meydanında atıyor. Her zaman kalabalık ve gürültülü. Meydanın ortasında adını Portekiz Kralı, aynı zamanda Brezilya İmparatoru olan I. Pedro’dan alan büyük bronz bir heykel var. Burada çok eskiden idam cezaları infaz edilir, boğa güreşleri düzenlenirmiş.

Ticaret Meydanı: “Saray Meydanı” olarak da adlandırılan Ticaret Meydanı, Tejo nehri kıyısında yer alıyor. 1755 depreminde Lizbon neredeyse tamamen yerle bir olmadan önce burada Kraliyet Sarayı varmış ancak depremin ardından bölge yeniden düzenlenmiş.

Santa Justa Asansörü: 1900’lü yıllarda Baixa ile Barrio Alto’yu birbirine bağlamak için yapılan Neogotik tarzdaki dövme demirden asansör, Gustave Eiffel’in öğrencilerinden Raoul Mesnier de Ponsard tarafından tasarlanmış. Asansörün önünde her zaman kuyruk var, ama bekleyenlerin ödülü Rossio Meydanı, Alfama’daki Sao Jorge Kalesi ve Tejo Nehri’ni de içine alan enfes bir manzara.  Santa Justa asansörü ile nefes kesici manzaralar eşliğinde Bairo Alto semtine geçebilirsiniz.

Sao Jorge Kalesi: Arkeolojik araştırmalar kalenin M.Ö. 6 yüzyılda İberler ve Keltler tarafından kullanıldığını ortaya koymaktadır. Manzara ise muhteşem. 1146 yılına kadar Arap krallarına ev sahipliği yapan kale, bu tarihte şehri ele geçiren Portekizliler tarafından Kapadokya doğumlu St. George’a adanmış ve uzun yıllar kraliyet saraylığı yapmış.

Alfama: Kalenin tam arkasında bulunan yerleşim yerinin ismi Alfama. Burası şehrin ilk mahallesi. Fado müziğinin yaşadığı mahalle. Küçüçük dar bakımsız sokakları pencerelerinde asılı çamaşırlar ve yemek kokularının her zaman duyulduğu minik restoranlarla dolu.

Belem Kulesi: Kenti korumak için kale olarak 1515 yılında Lizbon limanı girişinde inşa edilmiş. Denizciler, sonunu bilmedikleri bu seyahatlere çıkarken son olarak Belem kulesinin manzarasını görürlermiş. Kule, Unesco’nun kültür mirası listesinde yer almaktadır.

Jeronimos manastırı: Lizbon’un en görkemli yapılarından biri bu manastır. 1755 yılında Lizbon’da yaşanan depremden sağ çıkmış ünlü denizci Vasco De Gama’nın Hindistan’ı keşfinin ardından Lizbon’a geri dönüşünün anısına inşa edilmiş. Gama’nın mezarı ve Portekizli kralların mezarları bu manastırda bulunuyor.

 

 

 

CEVAP VER