UÇMAK VEYA UÇAK KORKUSU ARTIK TARİH OLDU !..

0
2168

UÇMAK VEYA UÇAK KORKUSU ARTIK TARİH OLDU !..

Özellikle yaz sezonunda tatil, diğer zamanlarda iş için gideceğiniz yere bir-iki saatte ulaşmak yerine sırf uçak korkunuz yüzünden bazen bir gün boyunca süren karayolunu mu tercih ediyorsunuz?

Uçuş veya uçak korkusu yanlız başına olabileceği gibi uçuş ile alakalı kapalı alan, yükseklik korkusu gibi bir ya da daha fazla fobinin bileşeninden de ortaya çıkabiliyor veya panik atakla alakası bulunan agorafobi gibi diğer nedenlere de dayanabiliyor.
Kişiye özel uyacak bir tedaviyle uçuş korkusunu yenmenin mümkün olduğunu fakat bunu başarmak için cesaret ve çaba göstermenin önemine dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli bizlere aşağıdaki bilgileri verdi;
“İnsan, kendindeki kaygıyı tetikleyen sebepleri tespit edebildiğinde ilk adımı atmış oluyor. Uçuş ve uçak korkusunun tek başına bir fobi olmadığını unutmamak gerekiyor. Uçmaktan korkan çoğu insanda, kapalı yer korkusu gibi korkular da bulunuyor. Çoğunlukla ‘uçuş korkusu’ bulunan kişi uçmanın güvenli olduğunu kabul ediyor ancak yine de korkutucu olduğunu düşünüyor ve korkularını güvenlilik istatistikleri ile yatıştırmakta zorluk çekiyor. Bu sebeple fobilerin mantıklı olmadığı bilinse de bu korkuya kolay yanlız bir çözüm bulunamıyor.
Geçmişte yaşanmış mezuniyet, evlenme, boşanma gibi bazı kötü deneyimler, uçuş sırasındaki panik duygusunu tetikleyebiliyor. Belirli bedensel hislere karşı duyarlı olmuş kişiler türbülans, kalkış ya da inişten veya yerden binlerce metre yükseklikte olmaktan dolayı korkuya kapılabiliyor. Bazı kişiler yaşadıkları kaygının bir felakete yol açabilecek olmasından dolayı endişe duyabiliyor. Uçuş korkusu bulunanların yüzde 90’ından fazlasındaki ortak özellik; uçuş esnasında kaygılarının dayanılmaz düzeye ulaşacağı korkusunu yaşamaları oluyor. Genellikle insanlar bir uçuş esnasında beklemedik bir panik duygusu yaşıyor ve hemen ardından bir sonraki uçuşta bu dehşete düşmelerine neden olan belirtilerin tekrar olacağından korkmaya başlıyor. Bu paniklerin tipik olarak 17 ile 34 yaş arasında, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, mezuniyet gibi önemli hayat değişiklikleri sırasında ortaya çıktığı görülüyor. Uçuş korkuları çok az gerçekten travmatik bir uçuşla ilişkisi olabiliyor.

KORKULARLA YÜZLEŞMEK GEREKLİ;

Uçuş ve uçak korkusu çok sık görülmekle beraber, bunu yaşayan insanların yüzde 20’sinin iş ve sosyal hayatları olumsuz etkileniyor. Fobilerden kurtulmanın önemli noktalarından biride korkulan tetikleyicilerle yüz yüze gelmektir. Korkulardan kaçmanın korkuyu beslediğini ve güçlendirdiğini unutmamak gerekiyor. Uçuş korkusunda ya da bir uçuşu hayal ederken yaşanan korkuda önemli boyutlarda bir beklentili kaygı bulunuyor. Uçuş korkusu üzerine özel olarak odaklanan bilişsel-davranışçı terapiler korkunun üstesinden gelinmesinde uçuş korkusu yaşayan insanlara çok yardımcı oluyor. Terapilerde nefes alma teknikleri, kalkış, iniş veya türbülans esnasında bedensel tepkilere karşı duyarlılaşmış kişilerde duyarsızlaştırma teknikleri kullanılıyor. Ayrıca, uçaklar ve uçuş hakkında bilgilendirmenin de kaygının giderilmesinde çok önemli bir etkisi bulunuyor. Bu sebeple terapilerde uçuş simülasyon programlarından da yararlanılıyor.
Uçuş korkusu yaşayan insanlarda, yaşanan korkunun yoğunluğu ile doğru orantılı olarak, yanlız terapi veya ilaç + terapi uygulanabiliyor.

CEVAP VER