Vezirler Şehri Travnik…

0
1758

Vezirler Şehri Travnik…

Neden Travnik’e gidelim?

Bosna Hersek’te Osmanlının çok önemli bir şehri gizli.

Osmanlı imparatorluğunun Avrupaya açılan en yakın kapısı olan Travnik’te tam 77 adet vezir yetişmiş. Bu özelliği ile o dönemlerde İstanbul’dan sonra en çok yatırım yapılan şehri olmuş. Başta Köprüleri, Camileri, Medreseleri ile öne çıkan şehrin her yeri tarih kokuyor… 60 bine yakın nüfusu ile şehirde 17 cami, Osmanlı Kalesi, medreseleri, çeşmeleri, saat kulesi, köprüleri, kahvehaneleri, köftecileri, börekçileriyle sanki zamanın 19. yy. Osmanlı İmparatorluğu döneminde durduğu bir yer.

Vize Gereklimi?

Hayır. Türk Vatandaşları için en az 6 aylık pasaport ile direk gidebiliyorsunuz.

Havaalanından Şehre Nasıl Ulaşılır?

Başkent Saray Bosnadan 1.5 saat uzaklıkta olan Travnik şehrine ulaşımı otobüs veya havaalanından çok uyguna araç kiralayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ne yenir ne içilir?

Bosnanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi Travnik’te de çok sayıda helal yemek yiyebileceğiniz yerler kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle Kahvesini , Böreğini ve Köftesini denemelisiniz.

Şehirde olmaz ise olmazlar:

Travnik merkezinde bulunan Mavisu adındaki ırmak suyunun sağlık verdiği söyleniyor. Içerisindeki alabalıkları ve berrak rengi ile bardağınızı daldırıp direk içebileceğiniz su şifa dağıtıyor. Mutlaka bu şifalı sudan içmeden şehirden ayrılmayın deriz.

Gezilecek Yerler;

Şehre girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey; şehre yüksekten bakan 14. yüzyıl sonunda Bosna Kralı II. Tvrtko tarafından yaptırılmış olan Travnik Kalesi ve içerisindeki müze kesinlikle görülmesi gereken ilk yer. Hemen kalenin altında bulunan İbrahim Paşa Medresesi hala daha Müslüman kız ve erkek çoçuklara hem dini hemde lise statusunde eğitim vermeye devam ediyor . Birbirine paralel 2 cadde her din ve dile hitap eden modern ve huzur dolu dükkan ve restaurantlarla donatılmış. Özellikle akşam üstü belli bir saatten sonra caddelerin biri trafiğe kapatılarak insanların gezme ve yürüyüş yolu halini alarak tüm Travnik halkının buluşup aileleri ile keyifli vakit geçirmesini sağlıyor.

Bir dönem Başkent görevide üstlenen Travnik şu anda turistlik güzel bir şehir halinde görülmesi kesinlikle şart olan bir yer.

CEVAP VER