Soft Skills ( İnce Yetenekler) Nedir ?

0
1947

Soft Skills

Türkçesi ince yetenekler olan ” Soft Skills” bireyin duygusal zekası ile ilgili sosyolojik bir terimdir. Davranışlar, sosyal zarafet, iletişim, dil, alışkanlıklar, arkadaşlık ve iyimserlik gibi konularla ilgilidir. İnce beceriler bireyin iletişimini, iş performansını ve kariyerini etkiler. Bireyin ince beceriler yeteneği bir organizasyonun başarısına doğrudan etki eder. Özellikle o organizasyon müşterilerle yüz yüze ilişkilere sahipse, personelini bu yetenekler konusunda eğitirlerse daha başarılı olacaklardır.

Kişiler alışkanlıklar ve davranışlar üzerine personelini eğitmek bir şirket için uzun vadede akıllı bir yatırım olacaktır. Bu sebepten dolayı işverenler bu eğitimlere daha fazla önem vereye başlamışlardır.Bir çok meslekte ince yeteneklerin mesleki yeteneklerden daha önemi olabileceği düşünülmektedir. Örneğin insanlarla etkili ve olumlu yönde iletişim kurulması gereken bir meslekte mesleki yeteneklerden çok ince yeteneklerin önemi ortaya çıkmaktadır. İnce yetenekler davranışsal ölçülerdir ve aynı zamanda iletişim yetenekleri olarak da adlandırılır. İletişim becerileri, müzakere becerileri, problem çözme, stratejik düşünme kişisel etkinlik,proje yönetimi, liderlik vb.konuları kapsamaktadır.

 

Nedir Bu “Soft Skills” Dedikleri

Küresel şirketler sayesinde dilimize maalesef türkilizce dediğimiz format oturmuş durumda. Hatta öyle ki bazı kelimelerin türkçe karşılığını bulamayıp direk ingilizcesini de kullandığımız oluyor. Geçtiğimiz yıllarda “assertive” kelimesinin Türkçe karşılığını çok araştırmıştım, ancak vardığım nokta ancak “sözünde ısrarcı” olmuştu.

Öte yandan bir yabancıya türkçe deyimleri de anlatmak bir o kadar enteresan. Bir Amerikalı bana “Kolay gelsin” ne demek diye sorduğunda, ingilizce olarak “burada ne kadar zor ve özverili çalıştığını biliyor ve takdir ediyorum” demiştim, adamın cevabı kısaca WOW! olmuştu 🙂

Neyse… makalemizin asıl konusuna gelelim, IK ile toplantılara girdiğinizde yöneticilerden Hard Skilllerimizin yanında Soft Skiller’imizi geliştirmemiz gerekiyor diye cümleler duyarsınız.

Hard Skill’lerden kasıt iş konusundaki profesyonel bilgilerinizdir. Mühendislik, muhasebe ya da satın alma konusunda bildiğiniz ve işi yürütmek için kullandığınız temel bilgiler Hard Skill’lerinizdir.

Tabi bunun yanında iletişim becerisi, takım çalışması, problem çözme gibi genel becerileri de işin içine katmalısınız. İşte bu becerilere de “Soft Skills” denir. Ben Türkçe karşılığını bulmakta biraz zorlandığım için aynen alıyorum, çünkü türkçe çevirisinin beşeri ilişkiler mi , yoksa EQ’mu olduğuna tam karar verebilmiş değilim 🙂

Bana göre 10 tip “Soft Skill” ya da sosyal beceriye sahip olmalısınız.

  1. İletişim Becerisi. Katılıyorum iletişim bir sanattır, ancak konuşmadan önce dinlemeyi öğrenmelisiniz. Bu arada aynı şekilde iletişim kurulmayacağını da öğrenmelisiniz.
  2. Karar Alma.  En kötü karar kararsızlıktır. Adım atmadan önce iyice planlayın, emin olun. Daha sonra adım atınca kararsızlığa kapılmayın, deneme yok, ya yapın ya da yapmayın.
  3. Kişisel Motivasyon. Duygusal olgunluğun ne olduğunu öğrenip bunu hayatınıza uygulamalısınız. Rüzgar ne kadar sert eserse essin her seferinde ayağa kalkmayı ve dimdik durmayı bilmelisiniz, ve bunu yapacak olan yine kendinizsiniz, kimse size yardımcı olmayacak.
  4. Liderlik Becerileri. Liderlik ile Google’da şu an aratsam eminim milyarlarca makale bulunabilirim. Bana göre iyi lider, dinlemeyi bilen – keşfeden sorular soran, yeni deneyimlere açık olan, hata yapıldığında ders çıkarılmasını teşvik eden, pasif ve agresifin tam arası sözünde ısırarcı, öğreten kimsedir.
  5. Etik Değerler. Değerlerinizin farkında mısınız, ne sizin için vazgeçilmez ya da etrafınızda neye değer veriyor olarak tanınırsınız. İş yerinde etik değerlere saygı duymak çok önemlidir, hem şirketin kurum kültürüne hem de insanların sınırları konusunda dikkatli olmalısınız.
  6. Gözlem ve Adaptasyon. Hemen olayın içine girmektense bir süre gözlemleyin, değerlendirin ve analiz edin. Bulgularınıza istinaden bir parçası olmaya çalışıp iyileştirme ya da geliştirmeye çalışın.
  7. Sorumluluk. İnsanlar ve ekipler sorumluluk sahibi insanlar ile çalışmayı severler. Yapabiliyorsanız gönüllü olun ve mutlaka işi bitirin. Her işi başarıyla bitirdikçe insanların size olan güveni de artar.
  8. Takım çalışması. Çok klasiktir – her yerde söylenir, ancak kimse tek kişilik işleri sevmez, ekibin parçası olun – destekleyin, motive edin ve yapabiliyorsanız ilham verin.
  9. Yaratıcılık – problem çözme. Soğukkanlı olup problemi değerlendirmeye alın, çözmek için farklı yöntemler geliştirin.
  10. Zaman yönetimi. Her zaman işlerinize öncelik verin. Bunun için bir defter, ajanda ya da telefonunuzu kullanın. Her gün 1 çok önemli – 3 az önemli – 5 önemsiz bitirmeye çalışın.

 

Son olarak elbette bu beceriler 10 tane ile kısıtlanamaz, listeyi daha da uzatmak mümkün. İşinizin gerekliliklerine istinaden kendinizi ve becerilerinizi geliştirmeniz hem kariyer yolculuğunuza hem de kişisel tecrübenize katkıda bulunacaktır.

PAYLAŞ
Sonraki İçerikSunum Becerileri

CEVAP VER